Vasomotorický cyklus

Jak v pravěku, tak i dnes

Rovnováha musí být. Nádech, výdech. Přijímání, dávání. Den, noc. Aktivita, odpočinek. Jin, Jang. Protiklady se střídají a jsou si rovnocenné. Až my, lidé, jsme je začali hodnotit a rozlišovat jako dobré, které podporujeme, a špatné, které potlačujeme. A přitom absolutně dobrá je jen jejich harmonická spolupráce a přijetí obojího.

V biodynamice se střídání aktivity a odpočinku nazývá Vasomotorický cyklus.

Vysvětluje se na příměru k pravěkému člověku. Ten jde lesem a najednou spatří mamuta. V okamžiku se mu nabudí adrenalin, zvýší se tlak a tep, napnou svaly a on je připraven na akci – útok nebo útěk. Akci podnikne a poté, v klidu a bezpečí, jeho tělo odbourá stresové hormony, uklidní tlak a tep, napětí se vrátí do normálu.

Dnes, o tisíce let později, stále potkáváme mamuty (ať už v podobě náročného projektu v práci, vyřizování nepříjemných záležitostí na úřadech nebo v dobíhání tramvaje). Změnilo se ale to, že jsme upřednostnili nádechy na úkor výdechů. Jeden mamut stíhá druhého, třetího, desátého… a nahromaděný stres se v našem těle stále kupí a kupí, jako nádobí po obědě, které nikdo po celé týdny nemá čas umýt a uklidit. Kam to vede, víme.

A proto – uvědomme si, kolik toho v našem těle probíhá, i když zdánlivě nic neděláme. Udržujme svůj Jin (pasivitu) a Jang (aktivitu) v rovnováze a dovolme jim se v našem životě střídat tak přirozeně, jako v přírodě.

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.