Naboso

O chůzi naboso či v bosých botách (tzv. Barefoot) je v poslední době stále více slyšet a můžete se s ní častěji potkávat ve městě i v přírodě. Proč? Protože vrací svobodu a sílu našim chodidlům, což má ohromný vliv na celkový stav našeho pohybového aparátu, především kloubů (kolena, kotníky) a páteře.

Naše chodidla jsou totiž od přírody uzpůsobena na to, aby vyrovnávala nerovnosti povrchu, po kterém kráčíme. Prsty se máme zapírat i odrážet, což dává našemu pohybu zdravou dynamiku a přirozené tím posilujeme nožní klenbu. Běžné boty však toto znemožňují, protože noha je v nich pevně uzavřena. Nemá prostor k pohybu a už vůbec ne k adekvátnímu přizpůsobení terénu. Silná a tvrdá podrážka způsobuje tvrdé nárazy, což škodí našim kloubům i páteři. K tomuto navíc přispívá podpatek, který má drtivá většina běžných bot (včetně sandálů, balerín, sportovních i pánských bot). Zvýšení pod patou (i centimetrové) posouvá naše přirozené těžiště, pohyb neplyne jak má, ale někde narazí. A v tomto místě způsobuje zátěž.

Oproti tomu bosé boty jsou šity tak, aby v nich měla chodidla absolutní volnost pohybu. Podrážka je tenká, měkka a rovná, takže těžiště zůstává přirozené. Nohu nic neomezuje, takže se všechny svaly, šlachy, klouby i drobné kůstky mohou zapojovat tak, jak mají. Mimo jiné je to vynikající prevence proti zřícení nožní klenby, vbočeným palcům i vymknutí kotníku. Lidé zjišťují, že při chůzi přestávají dupat, méně je bolí záda i klouby. Oceňují, že skrze měkkou podrážku vnímají rozdíly v terénu (zejména v přírodě, ale i městské chodníky jsou na došlap překvapivě rozmanité), což je velmi příjemné, je to takový známý pocit, který zažívali naši předkové, skrze svá chodidla spojení se zemí. Dává to příjemný pocit stability, pevné půdy pod nohama. Případného zranění chodidla při šlápnutí na něco ostrého se nemusíte bát, podrážky bosých bot jsou odolné proti propíchnutí (paradoxně odolnější než konvenční boty, protože bosopodrážka ostrý předmět odpruží).

Můžete se o tom přesvědčit např. v prodejně Naboso, V. P. Čkalova, Praha 6 (5 minut chůze od studia V dobrých rukách). Najdete tam široký výběr bosých bot pro nejrůznější příležitosti (od sportu přes denní nošení po společenskou obuv), školený personál i imitaci nejrůznějších přírodních povrchů (kořeny, rozbité sklo, ostré kameny), po kterých se můžete v bosobotách projít. Využít můžete i instruktážní lekci zdravé chůze, běhu i pohybu, kterou osobně doporučuju.

 

Dárek pro vás: pokud Vám nějaké boty v Naboso padnou do oka, nahlašte u poklady či v e-shopu heslo vdobrychrukach a získáte slevu 5%

Nohy nás nesou od malička po celý život, jsou naší základnou a zaslouží si, abychom se o ně starali, aby se zase ony mohly postarat o nás.

O bosé chůzi slovy fyzioterapeutky Clary Lewitové:

 

Komentáře jsou uzavřeny.