Biodynamická masáž kolen

Biodynamická masáž kolen byla pro mě osobně velikým překvapením. „Co se dá na koleni, které je samá tvrdá kost, kloub, chrupavka, šlachy a úpony, masírovat? A ještě k tomu celou hodinu?“ říkala jsem si… A výsledek mě ohromil. Uvědomila jsem si, jak jemnou a citlivou částí těla kolena jsou a jak bývají zanedbávána, přestože nás nesou a bez nich bychom se nepohnuli vůbec z místa.

Rovněž z hlediska čínské medicíny jsou kolena důležitou křižovatkou energetických drah (meridián jater, žlučníku, žaludku, sleziny, ledvin a močového měchýře). V jejich stavu se odráží stav těchto orgánů i naše emoce (smutek, vztek, strach…). Z pohledu psychosomatiky je ústředním tématem kolen pokora. Toto slovo je v naší společnosti spojeno s „pokořením (se)“, ale jeho pravý význam je kromě „nad nikoho se nepovyšuj“ i „před nikým se neponižuj.“ To znamená „buď přesně tím, kým ve skutečnosti jsi.“ Výstižnými slovy Jana Wericha: „Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když už kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je“. Kolena nám pomáhají pro kažkou situaci najít naši správnou „výšku“. Klečet, sedět, stát, ležet i běžět.

Jak masáž Kolen probíhá: Při masáži kolen ležíte na zádech. Věnujeme se každému kolenu zvlášť, nejprve jednomu, poté druhému. Základním hmatem je kroužení okolo kolena, které uvolňuje zatěžované úpony i ztuhlé svaly (zejména čtyřhlavý sval stehenní). Kroužení je jemné, pomalé a samo sebou takové, aby vám bylo příjemné. Pokud nalezneme místo citelně ztuhlé, zdržíme se na něm až do jeho povolení. Tímto způsobem masírujeme okolí kolena, jeho vnější i vnitřní stranu (vnitřní strana náleží matce, vnější otci) i podkolenní jamku, postupně se jemně propracováváme hloub a hloub. Poté pracujeme přímo na čéšce. Když je první koleno hotové, pokračujeme stejným způsobem na druhém koleni. Na závěr je příjemné rozvést uvolněnou energii po těle, popř. ji odvést ven, nebo promačkat chodidla. Uvidíte sami, jaké krásné teplo se z tohoto kostnatého místa může do celého těla rozlít.

Doporučená délka masáže kolen: 20-60 min (lze spojit s masáží zad, chodidel apod.)

Vhodná: při bolestech kolen, ztuhlosti, artróze i zánětlivém onemocnění (při předešlém informování, aby mohla být masáž tomuto stavu přizpůsobena). Pomáhá i po operacích kolen (jsou-li už jizvy zaceleny a stav to dovoluje).

Nevhodná: není známo.

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.